Odemykání pokladů vám možná zní trochu nadneseně, ale o pár řádků níže možná změníte názor :o) Chci vám představit jednoho šikovného pomocníka, který se doma rozhodně vyplatí, zvlášť pokud máte (malé) děti.

 Souhrou difuzéru a esenciálních olejů vzniká jemná voňavá mlha, která dokáže otevírat právě ty poklady, které jsou základem pro rovnováhu fyzickou i psychickou

Difuzér vs. aromalampa

 

Aroma difuzér (difuzér) by se dal zjednodušeně nazvat jako elektrická aromalampa. Na první pohled má i podobnou funkci. Rozptyluje do vzduchu esenciální oleje, které nakapeme do nádobky s vodou. Difuzér navíc čistí a ionizuje vzduch, eliminuje pachy, …

Pro plný účinek je důležité používat čisté 100% přírodní esenciální oleje.

Esenciální oleje v aromalampě bývají vystaveny příliš vysoké teplotě a může docházet k jejich přepalování a vzniku škodlivých látek. Navíc výpary vznikající při hoření běžných svíček nejsou pro dýchání také zrovna přínosem.

Jednoduše je to vidět i na samotné nádobce na vodu. V aromalampě bývají okraje ulepené připečenou mastnou vrstvou. Aroma difuzér je stále krásně čistý i při každodenním používání.

Jak se používá?

Úplně jednoduše …

 • Do nádobky nalijete množství vody dle rysky.
 • Přidáte pár kapek esenciálního oleje dle potřeby nebo nálady.
 • Zapnete mlžení a nastavíte světlo (bez osvětlení, přechod barev nebo jedna zvolení barva). Během pár vteřin se začne vytvářet jemná mlha, která se příjemně rozptýlí po celém prostoru a vy si můžete užívat krásnou vůni a vše, co s sebou přináší.
 1. Zdraví
 2. Čistý vzduch
 3. Klidný spánek
 4. Psychická rovnováha
 5. Soustředěná práce nebo studium
 6. Vyladěná atmosféra
 7. Bezpečnost
 • Radost

U každé z oblastí uvedu esenciální oleje, které mám vyzkoušené.  Na konci článku si můžete o působení jednotlivých olejů přečíst více.

1. Zdraví

 Zatímco klidně spíte, pracujete, připravujete jídlo nebo si hrajete s dětmi může vaše tělo získávat velkou podporu díky voňavé mlhovině. Dýcháním malých kapiček esenciálních olejů, které se dostávají do vzduchu, tak velmi jednoduše a rychle vstupují do těla a mohou se pustit do vylaďování tam, kde to právě nejvíce potřebujete.

Pro podporu zdraví mám vyzkoušené tyto esenciální oleje a jejich směsi:

  Coldetpřirozená očista těla (odvod škodlivých látek), harmonizace střev.

  Bodyguard … ve chvílích, kdy potřebujete rychle povolat na pomoc obranné síly těla při stonání.

  Borovice nebo Breathrýma, kašel, zahlenění, jakékoliv dlouhodobější potíže s dýcháním.

2. Čistý vzduch a zdravé dýchání

Vzduch v místnosti s difuzérem je příjemně svěží. Kapičky esenciálních olejů vzduch desinfikují a čistí a to je velmi přínosné ve chvíli, kdy je  na jednom místě více lidí, obzvlášť v období nachlazení, viróz …

U nás běží difuzér s Borovicí, pravidelně při setkáních (rodiny, kamarádů, … ). Sílu Borovice oceníte i ve chvíli, kdy někdo z rodiny je nemocný a chcete zamezit šíření „bacilů“.

Další uplatnění mimo domov?

 • Školy, školky, mateřská centra
 • Kanceláře, školící prostory
 • Kadeřnictví, kosmetické a masážní salóny
 • Čekárny, haly a recepce všeho druhu

Jaký esenciální olej použít?

  Borovice … podpoří uvolněné dýchání a desinfikuje vzduch.

  E-SMO …  speciální směs esenciálních olejů při působení elektrosmogu.

3. Klidný spánek

Esenciální oleje v difuzéru pomáhají prohloubit spánek. Ráno se tak  můžete probudit odpočatější, klidnější a s chutí vykročit do nového dne. Tady asi není potřeba psát více.

Vyzkoušené oleje pro váš klidný spánek:

  Levandule … uvolnění a klidný spánek.

  Borovice … pomůže klidnému spánku i při rýmě apod.

  Červená mandarinka … uvolňuje psychické napětí,  harmonizuje a posiluje spánek.

  Peace … úleva pro hlavu plnou neklidných myšlenek.

  Balance … emoční rovnováha  a vyladění po náročném dni.

4. Psychická rovnováha

Asi každý z nás mívá čas od času náročnější den nebo období, včetně našich dětí. Esenciální oleje nás dovedou velmi rychle přeladit ze smutku, hněvu, strachu … do pohody, přijetí, respektu …

Sílu esenciálních olejů na psychiku jsem objevila v době, kdy moje děti byly ještě malinké. Být mámou je velký dar a také velká výzva. :o) Věřím, že každá maminka, stejně jako já, touží být trpělivá, laskavá, naslouchající …,  jenže tou dobou bývaly děti ještě často nemocné a v zimních měsících jsme byli často celé dny doma, v noci co chvíli vzhůru …

Možná podobný scénář dobře znáte a dáte mi za pravdu, že toho je na jednu mámu někdy tak akorát :o). Energie i laskavost pomalu ubývají a narůstá vnitřní podrážděnost, a to potom někdy říkáme slova, která bychom nejraději vzaly zpátky, zlobíme se na ta malá unudlená stvoření, která vlastně za nic nemůžou. Vybavíte si ten pohled v očích vašich dětí? Uvnitř cítíme pocit selhání, lítost a zklamání. Jako by všechno to láskyplné starání se a opatrování dětí bylo smazáno jedním zoufalým křikem mámy, která už je strašně unavená a bezradná.

Díky setkávání s maminkami při koučování a konzultacích vím, že tohle je bolavé místo spousty žen.

Přesně v tyto chvíle nás esenciální oleje dokážou dostat rychle do emoční rovnováhy. Ideální je, ale nedojít až k takto vyhroceným situacím a ladit emoce průběžně. S tím vám právě jednoduše pomůže difuzér.

To, co je v nás nastřádáno za celý den, dokáží esenciální oleje krásně urovnat a uhladit. Zatímco spíte, můžete nechat voňavou mlhu difuzéru pracovat na vyladění vaší psychiky a ráno se probudit klidnější a vyrovnanější. A pokud cítíte, že děti nebo vy jste dnes jak na jehličkách, pusťte si difuzér kdykoliv přes den, udělá vám dobře.

Uvědomění, že potřebujete více klidu a rovnováhy v ten daný okamžik je prvním krokem k vyladění a oleje vám s ním účinně pomohou. Vyzkoušeno :o)

Všechny esenciální oleje nás vedou k napojení na naši vnitřní moudrost a intuici. Díky tomuto spojení už potom dokážeme lépe naslouchat sobě i dětem a vnímat, co způsobuje případné napětí a nedorozumění.

Jaké oleje vás pohladí po duši?

  Balance – Rovnováha …vyladění emocí, proplouvání životními změnami s lehkostí.

  Transformation – Proměna …  dokáže přetavit to, co nás svírá na zkušenost, která nás posílí a otevírá cestu dál.

  Borovice …  přijetí sebe sama a podpora sebedůvěry.

5. Soustředěná práce nebo studium

Moje oblíbená kombinace esenciálních olejů při práci je Rozmarýn a Citron. Zkuste to a uvidíte o kolik více práce zvládnete. 

  Rozmarýn

  Citron

6. Vyladěná atmosféra

Představte si, že někam spěcháte, v duchu probíráte seznam všeho, co je třeba ještě zařídit, nakoupit, domluvit … a najednou  vás zaujme krásná vůně. Zavřete oči  a na chvíli zastavíte.

Necháváte se jí prostoupit a cítíte, jak jste najednou klidnější a více přítomní. Stává se vám to, když míjíte rozkvetlý šeřík, lípu, třeba růžový keř nebo borovici vonící v horkém letním dni? A co vůně Vánoc? Tyto čarovné chvíle si můžete přiblížit pomocí esenciálních olejů.

Kamkoliv vezmu esenciální oleje tak se během chvíle ozve od přicházejících: “ Co to tu tak krásně voní? „

Zklidnění, tvořivost, aktivace, denní rituály, …  Harmonické spojení jemné páry s esenciálními oleji můžete umocnit navíc působením světla.

  Červený pomeranč …  navození pocitu štěstí, klidu a optimismu.

Při práci mohou být esenciální oleje nápomocné všem, kdo pracují s lidmi – terapeuti, koučové, psychologové, kadeřnice, kosmetičky, …

  A doma? Vůně Levandule může pomoci vašemu miminku zorientovat se v plynutí dne. Večerní levandulová masáž a láskyplný dotek máminých rukou ho naladí na klidný a uvolněný spánek.

7. Bezpečnost

1. Difuzér je velmi příjemnou a bezpečnou cestou užívání esenciálních olejů, zvláště pokud máte malé děti nebo s aromaterapií právě začínáte.

2. V době, kdy jsem používala esenciální oleje v aromalampě nepřicházelo v úvahu noční použití nebo ponechání lampy v místnosti, kde si děti hrály samy. Aroma difuzér má velkou výhodu, že se sám vypne ve chvíli, kdy dojde voda. Můžete tedy klidně spát a nebo nechat difuzér v pokojíčku u hrajících si dětí.

Radost

Difuzéry se mohou stát krásnou ozdobou vašeho domova nebo jiného prostoru a dělat vám radost při každém použití. Děti milují měnící se světýlka, fascinuje je chytání voňavé páry ručkami, … Difuzér můžete samozřejmě používat i bez osvětlení :o)

Věřím, že difuzér je i krásným dárkem

Takovým, který nebude doma zahálet a může pomoci v mnoha ohledech podpořit Zdraví a užívat si více Radosti.

Esenciální oleje pracují vždy na více úrovních současně

Borovice vám pomůže s rýmou a zahleněním a zároveň nám pomůže znovu pocítit naše vnitřní síly ve chvílích, kdy se cítíme bezmocní nebo příliš vyčerpaní.

Stejně tak Rozmarýn, po podpoří soustředěnost při práci povzbudí naši imunitu a přispěje k rovnováze a správnému fungování celého těla. Může podpořit trávení, vylučování, činnost srdce, ale i dýchací systém. Zároveň může pomoci zlepšit vaši paměť a zvýšit  emoční pohodu.

Přehled esenciálních olejů

Borovice

 • Uvolní nos ucpaný od rýmy
 • Načerpání energie po náročném dni
 • Pomáhá obnovit radostné, pozitivní emoce a přijmout sebe sama.
 • Patří mezi k nejúčinnějším olejům na únavu a podporuje sebedůvěru.

Citron

 • Podporuje jasné myšlení, soustředění a cílevědomost.
 • Pomáhá utišit obavy a starosti a “otevřít srdce”.

Červená mandarinka

 • Uvolňuje psychické napětí.
 • Může pomoci rozptýlit úzkost, depresi, melancholii a smutek.
 • Harmonizuje a posiluje spánek.
 • Krásně ladí dětskou psychikudětské psychiku.

Levandule

 • Přispívá k hluboké relaxaci a pomáhá navodit i zdravý spánek.
 • Navozuje pocit klidu a vyrovnanosti.
 • Bez obav ji můžete použít i pro malé miminko.
 • Není vhodná u osob s nízkým tlakem.

Červený pomeranč

 • Teplé, svěží, citrusové a sladké aroma esenciálního oleje z červených pomerančů se výborně hodí pro navození pocitu štěstí, klidu a optimismu.

Rozmarýn

 • Obnovuje nadšení a sebedůvěru, pomáhá překonávat apatii.
 • Rozvíjí také analytické a duševní schopnosti. 
 • Dodává sílu, radost, sebevědomí, odvahu a duševní jasnost. 
 • Rozmarýnový esenciální olej je jeden z nejvíce ceněných a posilujících esencí. Bývá spojován s duševní svěžestí a soustředěním.

Coldet

 • Podpoří vaše tělo v přirozené očistě a váš imunitní systém.

Bodyguard

 • váš mocný ochránce v čase zvýšeného výskytu viróz a chřipek.

Balance

 • Vyladí vaše emoce do rovnováhy.

Esmo

 • Speciální směs esenciálních olejů při působení elektrosmogu (kanceláře, počítače).
 • Pomůže předcházet únavě a podpoří soustředění na práci.

Oleje, které zde uvádím, jsou naše nejoblíbenější

Vybrat si můžete z velkého množství dalších. Mám vyzkoušeno, že názvy směsí velmi dobře odpovídají jejich účinku. Můžete se nechat jimi vést, případně mi >>> dejte vědět a s výběrem vám ráda pomohu >>>. Od všech olejů si můžete pořídit také vzorek a nechat svůj čich a intuici vybrat ten pravý pro vás.

Máte-li chuť vyzkoušet si difuzér naživo a přivonět esenciální oleje budu ráda, když se mi ozvete a domluvíme setkání. :o)

 

Ještě něco tu pro vás mám!

Na blogu najdete praktické tipy, zkušenosti a příběhy z mé praxe.

Nejčastější témata, která řeším při konzultacích, jsem zpracovala do samostatných materiálů. Stačí zadat váš e-mail a za chvíli je máte ve schránce.